ماکان آریا پارسا

کاربر گرامی ،‌توجه داشته باشید ، مقالات موجود در وبسایت ، از بستر اینترنت و جستجو در سایت های اینترنتی ( بصورت خودکار) جمع آوری شده اند، لذا لطفا جهت یافتن منابع اصلی انتشار دهنده از موتورهای جستجو کمک بگیرید.


با شنیدن کلمه کار آفرینی ذهن ما به سمت فرد شیک پوشی می رود که با سرمایه ایی مناسب توانسته یک کسب و کار راه بیندازد و درآمد زایی کند اما در واقع کارآفرینی تعاریف دیگری دارد!
کارآفرین فردی است که یک بیزنس یا یک تشکیلات اقتصادی را با اهداف نوآورانه توسعه دهد. کارآفرینان ریسک های ناشی از فراز و نشیب های موجود در بیزنس را به امید توسعه کسب و کار خود بر عهده می گیرد. کارآفرین یک شروع کننده و آغازگر است، فردی است که ارزش، چیز جدید، ابتکاری نو را بنا می نهد. کارآفرین آغازگر یک سرمایه گذاری یا یک پروژه است. کار آفرین ممکن است لزوماً ایده پرداز نباشد اما قطعاً کسی است که تصمیم می گیرد این ایده را به واقعیت تبدیل کند.
امروزه در شرایط کنونی ایران و به خاطر تحریم های فلج کننده ایالت متحده آمریکا و وجود مشکلات متعدد ناشی از آن ایجاد شغل برای اقشار مختلف جامعه می تواند یک راه حل برون رفت از این وضعیت باشد که کارآفرینی و حمایت از کارآفرینان می تواند جبران کننده این کاستی ها شود.
جامعه امروزی، توسعه خود را مدیون انسان‌هایی است که قادر به تبدیل رؤیاها و ایده‌های خلاقانه خود به حقیقت بوده‌اند، روحیه استقلال‌طلبی برای جستجوی موقعیت‌های جدید را داشته‌اند و از جرأت کافی برای مبارزه با روش‌های عادی و جاافتاده برخوردار بوده‌اند.
کارآفرینان با ایجاد یک کسب و کار و توسعه آن، در جایگاه های مختلف اقدام به استخدام نیروهای کاری زیادی می کنند.  هم اکنون در ایران کارآفرینان زیادی در حال فعالیت هستند و در شرایط بیکاری و نبود شغل کارمندان و نیروهای زیادی استخدام می کنند. یکی از این کارآفرینان مطرح و بنام ماکان آریا پارسا است که در ادامه این مطلب او را معرفی خواهیم کرد. اما قبل ازینکه بفهمید ماکان آریا پارسا کیست وضعیت کارآفرینی و برخی از چالش های آن در ایران را باهم بررسی خواهیم کرد.

 

ماکان آریا پارسا کیست

 

کارآفرینی چه مراحلی دارد؟

کارآفرینی مانند هر اقدام هدفمند دیگری نیازمند طی کردن مراحلی است که این مراحل را ب شرج زیر است:

 1. شناسایی یک فرصت

2. تعیین یک چشم‌انداز

3. متقاعد کردن دیگران

4. تأمین منابع مورد نیاز

5. مرحله اجرایی

6. تغییر و تطبیق

ماکان آریا پارسا درباره مزایای و اهمیت کارآفرینی چه می گوید؟

همانطور که متوجه شدید، کارآفرینی، فرآیندی پویا در جهت افزایش ثروت و ارزش آفرینی است که هم به رفاه شخص کار آفرین می انجامد و هم مقدار زیادی خدمات و کالای مرغوب را در اختیار جامعه قرار داده و باعث افزایش رفاه اجتماعی نیز می شود. شخص کارآفرین، عمل محور است و انگیزه و روحیه زیادی برای تحقق اهدافش دارد.
در واقع کارآفرین، چیزی را می بیند که دیگران به آن توجه نکرده اند و بر اساس آن اقدام می کند. در نتیجه می توان گفت کارآفرینان نبض اقتصاد و جامعه را در دست گرفته و آن را به سمت پیشرفت و رفاه سوق می دهند. برای این که با اهمیت کارآفرینی آشنا شوید با ما همراه باشید.

ایجاد اشتغال
کارآفرینی باعث ایجاد اشتغال در جامعه می شود و سهم زیادی از مشاغل جدید را به خود اختصاص می دهد. علاوه بر این مشاغل کارآفرینانه، نیروی کار با تجربه را برای صنایع بزرگ آماده می کند.


نوآوری
این نوآوری است که زمینه تولید محصولات جدید بازار، فناوری و کیفیت کالاها و … را فراهم می کند و سطح زندگی مردم را بهبود می بخشد.


تأثیر بر جامعه و توسعه سطح جامعه
یک جامعه بزرگتر و قوی تر خواهد شد، اگر پایگاه اشتغال گسترده تر و متنوع تری داشته باشد. این امر امکاناتی مانند کاهش هزینه تحصیلات، بهسازی سیستم فاضلاب شهری، زاغه نشینی کمتر، سطح بالاتر مالکیت خانه در جامعه را فراهم می کند. بنابراین کارآفرینی به سازمان ها در جهت ثبات و کیفیت بالای زندگی در جامعه کمک می کند.


ارتقا سطح استاندارد زندگی
کارآفرینی با افزایش درآمد باعث بهبود سطح استاندارد زندگی فردی نیز می شود. سطح استاندارد زندگی به معنای افزایش مصرف کالاها و خدمات مختلف توسط یک خانوار برای یک دوره خاص است.


پشتیبانی از تحقیق و توسعه
محصولات و خدمات باید قبل از عرضه به بازار مورد تحقیق و آزمایش قرار گیرد. یک کارآفرین بودجه تحقیق و توسعه را با اختصاص آن به موسسات تحقیقاتی و  دانشگاه ها کاهش می دهد. این امر موجب پیشرفت تحقیقات، ساخت و ساز های عمومی و توسعه اقتصاد می شود.


بررسی انواع کارآفرینی با ماکان آریا پارسا

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، کارآفرینان افرادی هستند که علاقه زیادی به ایجاد تغییر در جهان دارند. آنها برای اینکه رهبران و مبتکران موثری باشند، به مجموعه خاصی از مهارت ها نیاز دارند. از آنجا که انواع مختلفی از مشاغل وجود دارد ، انواع مختلفی از کارآفرینی نیز وجود دارد.
دکتر آریا پارسا معتقد است که کارآفرینی فرآیند کلی توسعه، راه اندازی و اداره یک کسب و کار است، اما انواع مختلفی از کارآفرینی وجود دارد. آرزو ها و چشم اندازه های مردم نسبت به مشاغل مختلف باعث ایجاد کسب و کار های گوناگون می شود. هر کس براساس شخصیت، مهارت و ویژگی هایی که دارد می تواند کار مرتبط با خود را راه اندازی کند.
تصور اکثر افراد این است که فقط با سخت کوشی می توانند به موفقیت دست یابند باید گفت این تصور درست است، اما ممکن است دیگران از سرمایه برای کمک به افراد برای رسیدن به هدف و ایجاد کسب و کار استفاده کنند.
هر نوع کارآفرین چالش ها را به شکلی منحصر به فرد می بیند و منابع مختلفی برای غلبه بر آنها دارد. در ادامه ما به ۹ نوع رایج کارآفرینی می پردازیم.

۹ نوع مختلف کارآفرینی به شرح زیر است:

 

وضعیت کارآفرینی در ایران از زبان ماکان آریا پارسا

کارآفرینی در ایران به دلیل برخی از چالش ها با مشکلات و موانعی روبرو است. کارآفرینی یک پروسه طولانی و زمانبر است. وجود برخی از چالش ها و موانع در این زمینه نه فقط احتمال موفق شدن یک بیزنس را کم می کند، از طرفی باعث هدر رفتن هزینه ها، منابع و زمان هم می شود.
یکی از عمده ترین مشکلات کارآفرینی در ایران پیچیدگی های و کاغذ بازی های اداری است. در آغاز فرآیند کارآفرینی لازم است مراحل مختلف اداری با توجه به برخی مشکلات اداری و روند سخت و طاقت فرسای موجود در بعضی از ادارات، هزینه و وقت بسیاری از کسب و کارها در این مرحله هدر می رود. در اینجا نیاز است که دولت با تسهیل کردن فرآیندهای اداری مسیر رسیدن به درخواست های کارآفرینان را بدون هیچ مانعی فراهم کند.
از سوی دیگر ریسک های اقتصادی و مشکل در یافتن منابع مالی کافی می تواند یکی دیگر از موانع و چالش های کارآفرینان در ایران باشد که این مشکل هم در سال های اخیر با برخی از وعده های دولت برطرف شد؛ اما هنوز هم راضی کننده نیست. بهتر است دولت در این مرحله با اعطای تسهیلات کافی و تامین برخی از منابع مالی از کارآفرینان حمایت های لازم را انجام دهد.
از طرفی عدم وجود آموزش های مختلف در این زمینه هم از دیگر موانع و مشکلات پیش روی کارآفرینان در ایران است. نبود اطلاعات مفید، کافی و به روز در این زمینه و نبود فرهنگ کارآفرینی یکی از مشکلات پیش رو در این بخش است.
حال با وجود تمامی این مشکلات برخی از کارآفرینان برتر ایرانی مثل ماکان آریا پارسا موانع و مشکلات متعدد را به جان خریدند و با عرق به میهن و کشور خود علاوه بر کمک به توسعه اقتصادی کشور مشاغل زیادی را ایجاد کردند و توانستند درصدی از مشکلات بیکاری کشور را کاهش دهند . به عنوان مثال دکتر ماکان آریا پارسا در ایام قرنطینه عمومی ناشی از بیماری COVID19 که بیشتر شرکت ها و کسب و کارها نیروهای خود را تعدیل می کردند این فرد با درایت و ایجاد فرصت های گوناگون کارثی نه تنها فردی از نیروهای خود را تعدیل نکرده است بلکه فرصت های شغلی جدیدی را ایجاد کرد و کارمندان زیادی را استخدام کرده است.

ماکان آریا پارسا کیست؟

دکتر ماکان آریا پارسا جوانی فعال و با استعداد در زمینه های مختلفی همچون بازاریابی، مدیریت و کارآفرینی متولد 1365 دارنده مدرک کارشناسی رشته مهندسی صنایع گرایش تولید صنعتی، کارشناسی ارشد رشته مدیریت MBA از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه Steinbeis Berlin آلمان به عنوان کارآفرین نمونه و برتر کشوری و نیز مدیر شایسته فناوری اطلاعات شناخته شده است.
ماکان آریا پارسا که مدیرعامل توانمند و خلاق چندین مجموعه است و در زمینه ها و دوره های مختلفی نیز مدرسی بی نظیر و متخصص می باشد کتاب های گوناگونی را در حوزه های مختلفی مثل بازاریابی، فروش، موفقیت، مدیریت، فنون مذاکر و .. ترجمه و منتشر کرده است..
آنچه از زندگی شخصی او بدست آمده است اینست که در خانواده ای متوسط و بدون امکانات خاصی بزرگ شده است. خانواده ای که بنا به شغل پدر دائم از این شهر به شهر دیگر در حال کوچ بوده اند.
اوج شکوفایی این کارآفرین برتر ایران حضور او در محیط دانشگاه است. شاید آنچه را که در ذهن فعال خود از دوره نوجوانی پرورانیده بود، در چنین فضایی با علم دانشگاهی کامل تر نمود تا یکی از مهمترین اقداماتی که در ایران در حوزه آموزش دیجیتالی کم یا نادیده گرفته شده بود را از زمین بردارد و در قالب یک موسسه به آموزش دیجیتالی در رشته های مختلف مبادرت به عمل آورد. تا جایی که سیستم آموزشی امروز در شرایط کرونایی، از ایده ها و تجربیات او بهره مند شود و بدون حضور دانشجویان در محیط دانشگاه بتواند آینده تحصیلی و شغلی آنان را مدیریت نماید.

 

ماکان آریا پارسا

سخن پایانی

کارآفرینی یعنی ریسک کردن در کنار داشتن توانایی هایی مانند ابتکار، خلاقیت و علاقه فراوان. کارافرینی و افراد کارآفرین باعث پیشرفت  جامعه می شوند. شروع این مسیر با توجه به ریسکی که از ان صحبت کردیم ساده و آرام نیست. هر کارآفرینی در این مسیر با مشکلات و موانعی روب ه رو می شود. این مورد را در زندگی دکتر ماکانآریا پارسا هم دیدیم. بااین‌وجود، با توجه به آنچه که در این مطلب ذکر شد و با مطالعه و کسب آگاهی بیشتر، در کنار علاقه و ایمانی که به کار خود دارید، در نهایت می‌توانید میوه زحمات خود را بچشید. به‌علاوه، حتی در صورت شکست یک درس تازه خواهید گرفت که از آن می‌توانید برای ساختن پلی به سمت پیروزی بهره‌برداری کنید.
 

سوالات متداول:

به چه کسی کارآفرین می گویند؟
کارآفرین فردی است که یک بیزنس یا یک تشکیلات اقتصادی را با اهداف نوآورانه توسعه دهد.

مهمترین مزایای کارآفرینی از زبان ماکان آریا پارسا کدامند؟
ایجاد اشتغال، نوآوری، تأثیر بر جامعه و توسعه سطح جامعه، ارتقا سطح استاندارد زندگی و پشتیبانی از تحقیق و توسعه

انواع کارآفرینی کدامند؟
کارآفرینی مشاغل کوچک، کارآفرینی شرکت های بزرگ، کارآفرینی استارتاپ مقیاس پذیر، کارآفرینی اجتماعی، کارآفرینی نوآورانه، کارآفرینی هاستلر، کارآفرینی مقلد، کارآفرینی محقق و کارآفرینی خریدار

پیش از عرضه محصولات و خدمات به بازار چه کاری باید انجام شود؟
محصولات و خدمات باید قبل از عرضه به بازار مورد تحقیق و آزمایش قرار گیرد.

 

 

برچسب ها :

نظرات و دیدگاه ها

حسین رضایی
سلام دقیقا شروع کردن و ریسک کردن تویاسن شرایط خیلی مهمه وکسی که ریسک کنه بهترین جواب و میگیره
ندا بهزادی
زندگی جالبی داشتن جناب دکتر من همیشه فکر میکردم که از یک خانواده پولدار اومدن