پارس پندار نهاد مجری ارزیابی و اعتبار سنجی شرکت‌ها

شرکت‌های بزرگ و کوچک، برای رشد و توسعه، باید مورد ارزیابی قرار گیرند. در حقیقت مدیرانی که شرکت‌هایشان را مورد ارزیابی قرار نمی‌دهند، به احتمال فراوان محکوم به شکست هستند.
شاید این سؤال پیش بیاید که منظور از ارزیابی چیست؟


منظور این است که بالا و پایین‌های شرکت را به خوبی بشناسیم، زوایای مختلف کسب و کار را مورد بررسی قرار دهیم و هرکجا تغییر و بهبودی لازم است، انجام دهیم.
روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. اگر شرکت شما بسیار کوچک و تازه تأسیس باشد، نیاز به ارزیابی خاصی ندارد و فعلاً باید فعالیت‌هایتان را استارت بزنید تا بعداً که کسب‌وکارتان کمی بزرگ‌تر شد، بتوانید این کار را انجام دهید.
اما برای شرکت‌های بزرگ‌تر و کمی قدیمی‌تر، لازم است ارزیابی‌ها آغاز شود.


برخی از شرکت‌ها، خودشان واحدهایی برای ارزیابی دارند. برخی دیگر اما این کار را برون‌سپاری می‌کنند تا این کار توسط کسانی انجام شود که به صورت تخصصی در این زمینه سررشته دارند.
کاوش یکی از شرکت‌هایی است که به صورت تخصصی روی ارزیابی و اعتبارسنجی شرکت‌ها کار می‌کند. کاوش برای کسب‌وکارها بعد از راستی آزمایی و انجام فعالیت‌های مختلف، گواهی‌هایی مثل ایزو صادر می‌کند تا به رشد، توسعه، حرفه‌ای شدن و اعتبار بیشتر آن‌ها کمک کند.
در این مطلب در مورد شرکت کاوش، خدماتی که ارائه می‌دهد و به‌طورکلی فعالیت‌هایی که می‌کند بیشتر یاد می‌گیریم!

 

پارس پندار نهاد

شرکت کاوش چیست و چه زمانی تأسیس شد؟


کاوش (مخفف کنسرسیوم ارزیابی و اعتبارسنجی شرکت‌ها) برند تجاری زیر مجموعه پارس پندار نهاد است. رسالت کاوش بررسی و طبقه‌بندی بنگاه‌های اقتصادی و کسب‌وکارهای مختلف، استانداردهای سازمانی آن‌ها، تقدیر از مدیران، کارآفرینان و خلاقان عرصه بازرگانی، صنایع و خدمات است. ما بر این باوریم که خوش‌نامی ما، مهم‌ترین سرمایه سازمانی ماست و پاسخگویی، پایبندی به اخلاق حرفه‌ای و ارائه خدمات در سطح استانداردهای بین‌المللی و کسب رضایت واقعی از ارزش‌های ماست. مشاوره ایزو و خدمات اخذ ایزو، از جمله خدماتی است که کاوش ارائه می‌دهد.

کاوش از حدود سال 1390 شمسی کار خودش را به عنوان یک شرکت نوپا زیر مجموعه پارس پندار نهاد آغاز کرد.
کاوش که تا همین 10 سال قبل برندی تازه تأسیس بود، به لطف اعتماد مشتریانش هم اکنون از برترین مؤسسات ارزیابی و اعتبارسنجی شرکت‌ها و سازمان‌ها در کشور است. به‌طوری که روزانه برندهای جدیدی به خانواده پرافتخار مشتریان کاوش اضافه می‌شود.
به برخی از برندهایی که به ما اعتماد کرده‌اند اشاره می‌کنیم:
•    سازمان حمل و نقل همگانی شهر بهارستان اصفهان
•    نمایندگی فروش تلفن همراه سامسونگ
•    سازمان مرکزی تعاون روستایی شعبه استان قم
•    مجتمع تولیدی گازهای طبی و صنعتی اردستان
•    نیازمندی‌های روزنامه جام جم
•    کارخانه مهیا گاز اصفهان
•    کارخانه تن ماهی سیکارو
•    شرکت پیوند دریا
•    رستوران جم نشین ویثر
•    و...


شرکت کاوش، زیر مجموعه پارس پندار نهاد، دیگر چه خدماتی ارائه می‌دهد؟


به جز ایزو که حوزه تخصصی شرکت کاوش است و کمی پایین‌تر در مورد آن بیشتر می‌خوانید، شرکت کاوش خدمات دیگری هم ارائه می‌دهد. مثلاً:
•    ثبت برند شخصی
•    ثبت فنی اختراع
•    کارت بازرگانی حقوقی
•    کارت بازرگانی شخصی
•    و...

 

چرا شرکت کاوش، گواهینامه ایزو صادر می‌کند؟


اکثر تجارت‌ها در تلاش‌اند تا با کیفیت‌ترین محصولات را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. آن‌ها سعی می‌کنند بهترین اقدامات تجاری را پیاده سازی کنند و با بهبود مستمر محصولات، رضایت مندی مشتریان را افزایش دهند.
یکی از شناخته‌شده‌ترین روش‌ها برای تضمین وجود استانداردهای برتر در یک کسب و کار، گواهینامه ایزو است.
ایزو سازمان بین‌المللی استاندارد، سازمان جهانی متشکل از نمایندگان مختلف در کشورهای متعدد است. این نماینده‌ها بر سر تدوین قوانین خاص برای چندین صنعت توافق می‌کنند.

ایزو کاوش!
در بازار رقابتی امروز سازمان‌ها مایل‌اند که توانایی‌ها و نحوه مناسب مدیریت سازمان خود را با هدف رسیدن به کیفیت موردنظر به نحوی به مشتریان خود نشان دهند. لذا سازمان‌ها اقدام به پیاده سازی استانداردهای مدیریت کیفیت و اخذ گواهینامه‌های مربوط به آن می‌کنند.
استانداردهای مدیریت کیفیت بر روی فعالیت‌هایی تمرکز دارند که باعث رضایت مشتری می‌شوند. از دهه 80 قرن بیستم میلادی استانداردهای مدیریت کیفیت هر روز بیشتر تخصصی می‌شود و برای هر بخش از صنایع و خدمات، استانداردهایی متناسب همان بخش تهیه می‌شود.
صدور گواهینامه‌های مدیریت کیفیت، اثبات کننده انطباق سیستم مدیریت سازمان با یک استاندارد مرجع است که به مشتری این اطمینان را می‌دهد که سازمان توانایی برآوردن نیازهای وی را دارد.
از سوی دیگر سازمان این اطمینان را ایجاد می‌کند که امور تحت یک سیستم مناسب انجام می‌شود که روزبه‌روز در حال بهبود است.

پارس پندار نهاد

بسته‌های خلاقانه خودآموز کاوش چیست؟


یکی از خلاقانه‌ترین خدمات کاوش (زیر مجموعه پارس پندار نهاد) ارائه بسته‌های خودآموز استقرار ایزوهاست!
محتوای آموزشی مالتی مدیای این بسته‌ها به این صورت است که فرد پس از نام‌نویسی جهت دریافت خدمات ایزوی موردنظر، بسته مذکور را دریافت می‌کند. در این بسته قدم‌به‌قدم به ایشان توضیح داده می‌شود که طی چه مراحلی ایزو صادر می‌شود. این بسته‌ها توسط تیم با تجربه سیستم‌های مدیریت کیفیت کاوش نگارش شده و مرجع بسیار مفیدی برای علاقه مندان است.

 

کاوش چه ایزوهایی ارائه می‌دهد و توضیح مختصر هرکدام!


ایزو اسناد و اطلاعات مدیریت
اولین استاندارد جهانی برای مدیریت اسناد که در سال 2001 منتشر شد. بیش از 50 کشور اکنون از آن استفاده می‌کنند.
تمرکز اصلی این استاندارد این است که تمام پرونده‌ها و اطلاعات محافظت شده و اطلاعات موجود در آن‌ها کارآمدتر و مؤثرتر بازیابی شود.

ایزو اصول طراحی نمادهای تصویری مدیران
ایزو 19027 پیکربندی‌های اولیه برای مرزهای ارتباطی مدیران را مشخص می‌کند که برای تسهیل ارتباط لازم و ضروری است.

ایزو امنیت اجتماعی - تخلیه انبوه
استاندارد ایزو 22315 به منظوره پیاده سازی و اجرا تخلیه انبوه شهر گردآوری شده است و عوامل مهم و مؤثر و خطرات احتمالی مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرد.

ایزو ایجاد و ذخیره سازی انرژی در ساختمان‌ها
استاندارد ایزو ISO 13153 قواعدی برای حفظ و ذخیره کردن انرژی در ساختمان ارائه می‌دهد. به‌طورکلی این استاندارد چارچوب فرایند طراحی برای صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی و تجاری کوچک را با استفاده از "نسبت مصرف انرژی" به عنوان معیار کلیدی مشخص می‌کند.

ایزو پرواز و زیرساخت‌ها
استانداردسازی در زمینه زیرساخت‌های فرودگاهی، شامل گنجاندن خطوط فرود و خروج؛ آسفالت و محیط فرودگاه، سنگ فرش؛ علامت دهی عمودی با نقاشی و تابلوهای الکتریکی الکترونیکی (نشانه‌های رنگی و روشن) و اکو لوژیک است.

ایزو حاکمیت ملی
BS 13500 به عنوان اولین استاندارد برای حکمرانی، بر ساختارهای مؤثر، روابط و مسئولیت پذیری و همچنین راهنمایی در مورد چگونگی عملکرد سازمان‌ها می‌تواند حکومت‌داری مناسب را نشان می‌دهد.

ایزو راهنمای تهیه مستندات سیستم مدیریت کیفیت
استاندارد راهنمای تهیه مستندات سیستم مدیریت کیفیت یا همان ایزو 10013 برای افزایش کیفیت سیستم مدیریت حرفه‌ای منتشر شده است و نیازهای خاص سازمان‌ها را در این زمینه در نظر گرفته است.

ایزو سیستم مدیریت توسعه پایدار
تعداد بسیاری از استانداردهای ایزو به دلیل بهبود و افزایش کیفیت زندگی مردم در شهرها طراحی و پیاده سازی می‌شوند. یکی از این استاندارها ایزوی مدیریت توسعه پایدار است. ممکن است با واژهٔ مدیریت توسعهٔ پایدار آشنایی نداشته و نمی‌دانید که به چه نوع مدیریتی، مدیریت توسعهٔ پایدار می‌گویند. مدیریت هوشمند و انعطاف‌پذیر در جوامع را مدیریت توسعه پایدار می‌نامند.

ایزو مدل تعالی سازمانی
استاندارد EFQM را برای تشخیص و ترویج موفقیت‌های پایدار طراحی کردند تا سازمان‌هایی که می‌خواهند به این تعالی سازمانی دست پیدا کنند، از مزایای آن بهره‌مند شوند.

ایزو مدیریت امنیت اطلاعات
در عصر جدید با رشد سریع و سرعت بالای تغییرات در فناوری اطلاعات، دسترسی سریع و جامع به اطلاعات به شدت گسترش یافته است. به دلیل اینکه این اطلاعات بسیار گسترده و پیوسته‌اند، دسترسی به آن‌ها هم باید به شکل کنترل شده باشد تا از تهدیدات علیه آن جلوگیری شود. به همین دلیل رویکرد سیستم مدیریت امنیت اطلاعات شکل گرفته است که نتیجه سال‌ها تجربه و فعالیت برای حفظ امنیت اطلاعات است.

ایزو مدیریت محیط زیست
یکی دیگر از گواهینامه‌های ایزو، ایزو مدیریت محیط زیست است. ایزو مدیریت محیط زیست، درواقع استانداردی است که از سمت سازمان ایزو با هدف اصلی حافظت از محیط زیست و جلوگیری از ایجاد آلودگی، صادر می‌شود. استانداردهای مدیریت محیط زیست روش‌های عمومی را برای مدیریت یک سازمان با توجه به مسئولیت اجتماعی و قانونی آن در قبال محیط زیست بیان می‌کند که طی آن سازمان کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کند به‌طوری که اصول توسعه پایدار در فعالیت‌های سازمان لحاظ شود. معروف‌ترین استاندارد مدیریت زیست محیطی استاندارد ISO14001 است.

ایزو مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای
استاندارد ایزو 45001 یک استاندارد جهانی محسوب شده و زمینه لازم برای ایمنی و بهبود کار آیی کارمندان را فراهم می‌آورد. این استاندارد برای هر نوع سازمانی مناسب است، صرف‌نظر از وسعت، نوع فعالیت و چگونگی فعالیت قابل‌اجراست. با اخذ این نوع استاندارد، شرکت‌ها موظف می‌شوند تمامی جنبه‌های بهداشت و ایمنی، مانند رفاه، ایمنی و سلامت کارمندان را در نظر گرفته و به کلیه آن‌ها توجهی خاص داشته باشند.

و سایر ایزوهایی که لیست آن‌ها را در زیر می‌بینید:
•    ایزو مدیریت انرژی
•    ایزو مدیریت پروژه
•    ایزو مدیریت حسابرسی
•    ایزو مدیریت ریسک
•    ایزو مدیریت عملکرد زیست محیطی
•    ایزو مدیریت کیفیت
•    ایزو مدیریت کیفیت پروژه
•    ایزو مدیریت کیفیت فراگیر
•    ایزو مدیریت یکپارچه
•    ایزو موفقیت پایدار در محیط پیچیده

 

اخذ ایزو از شرکت کاوش در چند گام صورت می‌گیرد؟


روند اخذ گواهینامه‌های ایزو معمولاً به این شکل است که ابتدا ثبت‌نام از طریق سایت یا تماس تلفنی انجام می‌پذیرد.
در مرحله بعد، ارسال لیست مدارک مورد نیاز و فرم‌ها توسط تیم کاوش انجام می‌شود.
سپس فرم‌های مربوطه به مشتریان ارسال شده و بعد از تکمیل توسط آن‌ها، تحویل گرفته می‌شود.
در مرحله آخر بعد از بررسی و تأیید کارشناس، ممیزی‌های لازم انجام گرفته و ایزوی مربوطه به مشتریان تحویل داده می‌شود.

 

سؤالات متداول:


ایزو چه مزایایی دارد؟
گرفتن گواهینامه ایزو علاوه بر اینکه به اعتبار شرکت می‌افزاید، منجر به بهبود استانداردها در سازمان، افزایش رضایت شغلی و به‌طورکلی بهبود فرایندهای سازمان خواهد شد.

اخذ ایزو از کاوش چه مزیت‌هایی دارد؟
کاوش تنها مجموعه‌ای است که گواهینامه ایزو را بر عهده خود شرکت‌ها گذاشته و با آموزش صحیح آن‌ها در قالب پکیج، کار را برایشان راحت‌تر کرده است.

دلایل اصلی دریافت ایزو
به‌طورکلی، اخذ گواهینامه‌های استاندارد ایزو می‌تواند دلایلی از جمله سه دلیل عمده زیر داشته باشد:
برای افزایش موفقیت در مناقصه‌های عمومی و خصوصی
برای بهبود کارایی داخلی و کاهش هزینه‌ها
بازاریابی محرمانه - با نشان دادن لوگوی ایزو در بازاریابی خود، مشتریان شما به آینده‌نگر بودن شما معتقد می‌شوند و حس اعتماد بیشتری به فعالیت‌های شما خواهند داشت.


 

برچسب ها :

نظرات و دیدگاه ها