ثبت اختراع در آمریکا

مبتکران و مخترعان ، ابداعات و اختراعات خود را در آمریکا به ثبت برسانید

تعریف ثبت اختراع

ثبت کردن یک اختراع یا پتنت در آمریکا امتیاز ویژه ای است که از طرف دولت و موسسات خاص برای مبتکران و مخترعانی که موفق به ارائه یک طرح نوین با بازده اقتصادی قابل قبول شده اند در نظر گرفته می شود . در روند ثبت اختراع که شامل فرایندهای تکنیکی و عملی جدید می باشد کلیه حقوق مادی و معنوی ابداع یا اختراع ثبت شده برای مدت زمان مشخص در اختیار مبتکر یا مخترع مورد نظر قرار خواهد گرفت و حق هرگونه مالکیت ، کپی برداری و بهره برداری از آن بدون کسب اجازه از صاحب طرح را از سایرین سلب می نماید.

اهمیت ثبت اختراع

ثبت اختراع به منزله معرفی طرح نوین مبتکر یا مخترع به صورت عمومی و با رعایت حق و حقوق قانونی فرد است . در سال های اخیر با توجه به مزایای ثبت اختراع بسیاری ازمراکز معتبر دانشگاهی ، علمی و تحقیقاتی روند فعالیت های خود را به سمت و سوی نوآوری ، ابداع و اختراع و در نهایت ثبت آن سوق داده اند .  

مزایای ثبت اختراع

یک طرح نوین با پتانسل بهره برداری اقتصادی تا زمانی که به مرحله تولید و بهره وری نرسیده باشد تنها یک طرح است و این طرح تنها زمانی قابلیت تولید ، ارائه  و حمایت پیدا خواهد کرد که به صورت رسمی و قانونی به ثبت رسیده باشد . چه بسا بسیارند افرادی که بواسطه ترس از کپی برداری های غیر قانونی و سو استفاده از طرح ها و ایده های خود سال ها آن ها را در خفا نگه داشته و از خطراتی مانند برملا شدن ایده ها و یا معرفی ایده مشابه با قابلیت های بیشتری غافل مانده اند . در ادامه برخی از مهمترین مزایای ثبت اختراع اشاره خواهیم کرد .
یکی از مهمترین مزایای ثبت اختراع حمایت است . به این معنا که پس از ثبت اختراع مورد نظر دارنده گواهی ثبت اختراع می تواند به صورت قانونی از نتیجه خلاقیت و نوآوری خود استفاده نماید .
یکی دیگر از مزایای ثبت اختراع سلب قانونی حق کپی برداری و هرگونه استفاده از طرح مورد نظر بدون اخذ مجوز از مالک قانونی  طرح مورد نظر  است .
از دیگر مزایای ثبت اختراع دستیابی به موقعیت غیر قابل رقابت در بازار هدف است .
کسب سود بیشتر و بازگشت سرمایه سریع تر و بیشتر بواسطه نظام انحصار نیز یکی دیگر از دست آوردهای ثبت اختراع به شمار می آید .
کسب درآمد مضاعف از بواسطه تفویض حق بهره برداری از طرح به ثبت رسیده نیز از دیگر مزایای ثبت اختراع در آمریکا می باشد .
بهره مندی از حمایت های مالی دولت به منظور تولید انبوه طرح ثبت شده نیز از مزایای ثبت اختراع به شمار می رود .
از دیگر مزایای ثبت اختراع در آمریکا می توان به دسترسی به بازارهای جدید ، کاهش خطر نقص حقوق مادی و معنوی ، قابلیت پیگیری و ادعای خسارت از متخلفین و متقلبین و غیره اشاره کرد .
با توجه به مزایای ثبت اختراع و عواقب عدم اقدام برای ثبت اختراع به کلیه مبتکران و مخترعان توصیه می شود پس از انجام بررسی های لازم در خصوص بازدهی و تکراری نبودن طرح با مراجعه به مراکز معتبر در راستای ثبت اختراع خود اقدام نمایند .
یکی از مراکز بسیار معتبری که در زمینه ثبت اختراع در آمریکا خدمات بسیار گسترده و معتبری به مبتکران و مخترعان ارائه می دهد مرکز کنسرسیوم ارزیابی و اعتبار سنجی شرکت ها (کاوش) است . این مرکز ازطریق همکاری با سازمان های ثبت اختراع بین المللی آمریکا می تواند در کمترین زمان ممکن وبا استفاده از روش های قانونی برای ثبت اختراع  شما مبتکران و مخترعان اقدام نماید .