ثبت اختراع بین المللی

اگر مبتکر و مخترع هستید ، ابداع و اختراع جدید خود را ثبت نمایید


ثبت اختراع چیست ؟

ثبت اختراع یا پتنت یا پته امتیازی است که دولت و یا موسسه خاص در یک کشوربه مبتکران و مخترعان برای ایجاد یک ابداع نو وجدید که از نظر اقتصادی حائز اهمیت باشد اهدا می کند . ثبت اختراع به طور کلی تولید و یا فرآیندهایی را در بر می گیرد که شامل جنبه های تکنیکی یا عملکرد جدید باشد . در واقع ثبت اختراع ، هر نوع بهره برداری مالی و اقتصادی از ابداع تا مدت زمان خاصی را در اختیار مبتکر قرار داده و حق مالکیت آن را از دیگران سلب می کند . در هر کشوری ثبت اختراع جزء حقوق داخلی آن کشور محسوب می شود و امتیازاتی از طرف کشور مربوطه در اختیار فرد مبتکر قرار می گیرد .
چرا اختراع خود را ثبت کنیم ؟

بیشتر دانشگاه ها ، مراکز علمی ، دانشمندان و محققان در حال حاضر نوآوریها و تحقیقات خود را به سمت فن آوریها و تکنولوژی نوین سوق داده و این کشورها وقت و هزینه خود را به روی ایده ها و دستاوردهای به اصطلاح بازاری صرف نمی نمایند و اکثر کشورهای توسعه یافته ، لوازم و تجهیزاتی از این قبیل را از کشورهای در حال توسعه تهیه می نمایند و حتی تکنولوژی های خود را برای تولید به کشورهای در حال توسعه اعطاء می نمایند ؛ برای مثال میتوان ساخت تجهیزات و لوازم روزمره را که توسط کشورهایی همچون چین ، تایوان ، مالزی و غیره تولید میشود را نام برد.

لذا تصور برخی مخترعان مبنی بر اینکه بدلیل نداشتن گواهی نامه ی ثبت اختراع جهانی و در صورت ارائه ایده خود احتمال هرگونه کپی برداری وجود دارد موجب میگردد که مخترع ایده و یا اختراع خود را چندین سال در ذهن خود نگه داشته و متوجه نباشد که اختراعی تکمیل تر و با قابلیت بهتر از ایده ایشان به بازارها راه یافته و یا خواهد یافت .

بنابراین پیشنهاد میگردد برای موفقیت در این راه ضمن بررسی دقیق در خصوص تکراری نبودن ایده و همچنین بررسی بازار هدف و اطمینان از استقبال عمومی جهت استفاده از اختراع ، اقدامات لازم در خصوص اختراع ، تولید و عرضه به بازار انجام گردد و یا در صورت عدم برخورداری از هزینه های تولید ، با بازاریابی و معرفی کاربردهای اختراع خود به منظور فروش اختراع اقدامات لازم را مبذول نمایید.مگر در موارد خاص و اختراعات مهم که پیشنهاد کاوش به اینگونه موارد ، پیگیری و اقدام برای ثبت بین المللی است.
از جمله مزایای شرکت در این عرصه بین المللی

    شرکت در بخش مسابقه نمایشگاه و کسب جوایز و مدال از سازمانهای مهم بین المللی در صورت انتخاب توسط هیات داروان
    ارتباط مستقیم پژوهشگران با مراکز علمی ، دانشگاه ها و سازمانهای ذیربط و همچنین آشنایی و تبادل اندیشه مخترعین با یکدیگر
    مکانی برای عرضه و فروش مستقیم دستاوردهای پژوهشی و یافتن پشتیبان مالی جهت تولید اختراع
    کسب اطلاع از دستاوردهای پژوهشی ، اختراعات روز دنیا جهت مهندسی معکوس و انتقال تکنولوژی به کشور با هدف پیشرفت علمی کشورمان
    کسب اطلاع از نحوه برگزاری و چگونگی شرکت در کنفرانس ها ، نمایشگاه ها و جشنواره های علمی اختراعات در دیگر کشورها

چگونه اختراع خود را ثبت کنیم ؟

کاوش در راستای انجام این مهم اقدام به ثبت اختراع شما می نماید که برای درخواست بر روی لینک پایین صفحه کلیک کنید.
نمونه گواهینامه ثبت اختراع

در زیر میتوانید تصویر گواهینامه ثبت اختراع را مشاهده نمایید :